16 Stycznia 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Marcel, Waleriusz,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 350 dni.
OGŁOSZENIA DROBNE
16.1.2019 08:26
Sprzedam zbiornik CWU WATT HT 300
16.1.2019 08:13
AUDI Q5 RELINGI DACHOWE 8R0071151G
15.1.2019 14:34
szukam pracy
14.1.2019 07:37
Komplet wypoczynkowy IKEA ZE SKÓRY 3-CZĘŚCIOWY
11.1.2019 07:37
Kuchenka gazowa nablatowa

>> WSZYSTKIE OGŁOSZENIA
>> DODAJ OGŁOSZENIE

 Uwaga! Publikując w naszym portalu ogłoszenie drobne, zobaczysz je również we wtorkowej Gazecie Miasteckiej!

Menu główne
Strona Główna
Aktualności
Fotogaleria
Ogłoszenia Drobne
Reklama
Kontakt
Księga Gości
Linki
INFORMATOR GMINNY
Informator Miejski
Plan Miastka
Plan Gminy Miastko
Dyżury Aptek
Rozkład PKS
Rozkład PKP
Kamery On-Line
RADIO - Odbiór PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
Odbiór - Jak odebrać?
Co zrobić, aby poprawić jakość odbioru stacji ?

Niejednokrotnie zdarza się, że dwa znajdujące się obok siebie odbiorniki nie odbierają tych samych stacji. Podczas gdy na jednym można słuchać stacji z sąsiednich miast, drugi ma problemy ze złapaniem rozgłośni nadających z drugiego końca miasta...

Przyczyną tego rodzaju efektów jest budowa odbiornika. Jednak, aby poprawić jakość odbieranych stacji i złapać nowe (które teoretycznie powinny dochodzić) nie trzeba (najczęściej) zmieniać odbiornika lub dokonywać ulepszeń w jego wnętrzu. Zazwyczaj w takich przypadkach wystarczy lepsza antena:

  • dodatkowy drucik
    Przyłączenie do anteny odbiornika (radia przenośne) lub gniazdka antenowego kilkumetrowego "kabelka" (najlepiej izolowany jedynie cienką warstewką tworzywa - na pewno nie drugim drucikiem). Rozciągnięcie go na przykład w pobliżu okna powinno podnieść jakość (i liczbę) odbieranych programów. Ułożenie kabelka można zmieniać - dostosowując je do słuchanej aktualnie stacji. Całość nie wygląda może estetycznie, ale przynosi efekt.
  • antena pokojowa
    Rozwiązanie przewidziane do odbiorników wyposażonych w gniazdko antenowe. Efekty mogą być podobne do tych uzyskanych przy użyciu dodatkowego kabelka. Na upartego można również stosować do odbiorników przenośnych.
  • antena zewnętrzna
    Podobnie jak antena pokojowa z założenia wymaga odbiornika z gniazdkiem antenowym. Zewnętrzne anteny zainstalowane na balkonach bądź dachach budynków powodują znaczne poprawienie jakości oraz liczby odbieranych stacji. Wśród tej grupy anten można wyróżnić dookólne (do odbioru mniej więcej jednakowego z każdego kierunku) i kierunkowe (do odbioru stacji z wybranego kierunku). Lepszym rozwiązaniem wydają się być te drugie (wyjątkiem mogą być miasta, w których stacje mają rozmieszczone anteny nadawcze w różnych miejscach). Dzięki kierunkowości uzyskuje się lepsze efekty oraz redukuje zakłócenia od stacji nadających na tej samej (zbliżonej) częstotliwości z innego kierunku.

Anteny powinny być ustawione w taki sposób, jak ustawiona jest antena nadawcza (poziomo lub pionowo, H oznacza polaryzację poziomą, a V - pionową). Opisane powyżej sposoby poprawy odbioru można również stosować do odbiorników nie mających problemów z odbieraniem stacji. Wtedy rezultaty będą jeszcze lepsze...

Odbiór - Warstwa Es
Zagraniczne stacje UKF odebrane w Polsce - przyczyny

W niektóre dni - w szczególności latem - może się zdarzyć, że oprócz dobrze znanych stacji polskich odbiornik UKF odbiera jeszcze coś... Przy odrobinie szczęścia nie jest to kolega z podwórka uruchamiający własną stację, ani sąsiadka z naprzeciwka prowadząca długie rozmowy przy użyciu telefonu bezprzewodowego bez homologacji. Tym czymś może być stacja radiowa, na przykład z Wysp Brytyjskich...

Stacje zagraniczne
Hasło "stacje zagraniczne UKF odbierane w Polsce" nie obejmuje jedynie stacji pochodzących z państw siąsiadujących z Polską, które odbierane są głównie na terenach przygranicznych. Dzięki zjawiskom zachodzącym w jonosferze, możliwe jest odbieranie w Polsce stacji pochodzących z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Tunezji... Jednak meteory nie są jedynym źródłem jonizacji, dzięki której możliwy jest odbiór zagranicznych stacji.

Warstwa sporadyczna Es - co i gdzie
Przyczyny powstawania sporadycznej warstwy Es - która pojawia się, podobnie jak warstwa E, na wysokości od 100 do 120 km nad powierzchnią Ziemi - nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że gęstość elektronów w niej zawartych jest na tyle duża, że od warstwy tej "odbijają się" (w rzeczywistości proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż zwykłe odbicie i jest związany z pobudzaniem do drgań swobodnych elektronów, które stają się nadajnikami) sygnały nawet o częstotliwościach z przedziału 88-108 MHz nadawane z Ziemi. Dzięki temu sygnał stacji można odebrać nawet od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów od nadajnika.

Warstwa sporadyczna Es - kiedy i jak długo
Warstwa Es, pozwalająca na odbiór stacji UKF, pojawia się głównie latem - od maja do sierpnia. Najczęściej można ją zaobserwować w godzinach 10-12 oraz od 16 do 22. Nie oznacza to, że każdego dnia w tych godzinach będzie można zaobserwować jakąś niepolską stację, podobnie jak nie wyklucza to pojawiania się warstwy w innych godzinach. Czas trwania istnienia warstwy (a co za tym idzie odbioru) jest różny - waha się od kilkudziesięciu minut do kilku-kilkunastu godzin (a nawet kilku dni).

Warstwa sporadyczna Es - co i jak słychać
W Polsce (z praktyki) odebrać można stacje pochodzące m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Niemiec, Finlandii. Zazwyczaj są to stacje, których efektywna moc promieniowania przekracza kilkadziesiąt (kilkaset) kilowatów. Jakość odbioru bywa różna - w zależności od "jakości" warstwy. Bywa, że stacje są ledwie słyszalne, ale bywa też, że są na tyle silne, że przykrywają stacje lokalne. Cechą charakterystyczną sygnałów "odbitych" od sporadycznej warstwy Es jest "płynięcie" - sygnał nie jest, jak w przypadku stacji odbieranych tradycyjnie, silny lub słaby... Stacja, początkowo bardzo zaszumiona staje się coraz mocniejsza, osiąga maksimum jakości (nierzadko na tyle dobre, że możliwy jest odbiór RDS), a następnie ponownie słabnie i zanika. W tym czasie w innej części skali podobny cykl przechodzą inne stacje. Jest to związane z przemieszczaniem się obszaru, z którego sygnał ulega "odbiciu". Zdarza się jednak, że odbiór jednej stacji jest możliwy przez dłuższy czas.

Warstwa sporadyczna Es - identyfikacja odebranych stacji
O ile kraj z którego nadawana jest stacja można określić (mniej więcej) na podstawie języka, o tyle do dokładniejszej identyfikacji odebranych rozgłośni niezbędne są wykazy stacji nadających w innych krajach.

Warstwa sporadyczna Es - sprzęt
Do odbioru stacji "odbitych" nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Jedynym warunkiem jest dość dobra czułość odbiornika. W odpowiednich warunkach odbiór możliwy jest nawet na przenośnym odtwarzaczu osobistym (z praktyki). Dobrze radzi sobie też (czuły) radiomagnetofon z anteną teleskopową jak i radio z podłączoną anteną kierunkową. Przy czym kierunek ustawienia anteny nie musi pokrywać się z kierunkiem z którego pochodzi stacja (z praktyki). Mając antenę ustawioną na zachód można odebrać stacje zarówno z Tunezji jak i Finlandii. Możliwe jest, że nie zachowa się również polaryzacja anteny nadawczej.

Troposfera
Jonosfera jest zazwyczaj odpowiedzialna za te bardzo dalekie stacje. W przypadku tych bliższych (np. stacje niemckie w centralnej Polsce) mamy do czynienia z odbiorem troposferycznym. Propagacja troposferyczna może mieć miejsce praktycznie o każdej godzinie podczas dnia i nocy. Taki "dukt" może utrzymywać się zarówno przez godzinę jak i przez parę dni. Propagacja troposferyczna jest najbardziej stabilna ze wszystkich "dalekosiężnych". Bardzo rzadko zdarzają się szybkie zaniki, ale czasami mają miejsce powolne. W przeciwieństwie do Es, propagacja troposferyczna nie ma minimalnej odległości na jaką przenosi fale. Maksymalny dystans można oszacować na 1500 km, choć zdarza się to dość rzadko, typowe maksima odległości to 900 km. Propagacje troposferyczne są wywoływane przez określone zmiany temperatury i wilgotności powietrza wraz ze zmianą wysokości. Specyficzne warunki mogą spowodować powstanie duktów, czyli falowodów utworzonych z cieplejszych (gęstszych) i/lub bardziej wilgotnych mas powietrza otoczonych od dołu i góry powietrzem rzadszym. Fala jest prowadzona wtedy w takim kanale na znaczne - do kilkuset kilometrów - odległości.

Odbiór - Meteory w odbiorniku FM
Zagraniczne stacje UKF odebrane dzięki meteorom - opis zjawiska

Obserwacje w odbiorniku
Odbiorniki FM mogą służyć nie tylko jako przyrządy umożliwiające słuchanie stacji radiowych czy też podstawki pod wazony... W związku z pewnymi procesami, o których mowa poniżej, doskonale nadają się one również do... wykrywania meteorów wpadających w ziemską atmosferę.

Meteory - zjawisko
W rzeczywistości szczątki powstałe na przykład w wyniku rozpadu komety, na niebie jasne linie - spadające gwiazdy, a w odbiorniku radiowym krótkotrwały (rzędu kilku sekund) sygnał zagranicznej stacji radiowej... Meteory. Zjawisko znane od starożytności... Bryłki materii wpadające w ziemską atmosferę rozgrzewają się do wysokich temperatur, w wyniku czego cząsteczki powietrza w niej zawarte ulegają ogrzaniu, jonizacji oraz wypromieniowują światło. I to właśnie dzięki jonizacji możliwy jest odbiór stacji radiowych nadających nawet kilkaset kilometrów od miejsca, w którym znajduje się odbiornik. Zjawiska te zachodzą mniej więcej pomiędzy 100-130, a 75-90 kilometrem nad powierzchnią Ziemi.

Odbiór - ogólnie
Fale radiowe rozchodzące się z powierzchni Ziemi docierając do warstw zjonizowanych w atmosferze "odbijają" się od nich (w rzeczywistości proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż zwykłe odbicie i jest związany z pobudzaniem do drgań swobodnych elektronów, które stają się nadajnikami). Po "odbiciu" fale wracają na Ziemię - lecz w miejsca, które mogą być oddalone od anteny nadawczej stacji nawet o 300 do 2000 kilometrów. Odbiór takiego sygnału nie jest zbyt skomplikowany... Wystarczy dość czuły odbiornik UKF (na przykład taki, który bez problemów przy nienajlepszej antenie odbiera małe stacje nadające z sąsiednich miast) i antena kierunkowa (3- lub 5-elementowa - odbiór na innego rodzaju antenach może być bardzo trudny). W przypadku meteorów jonizacja, a co za tym idzie sygnał trwa około kilku sekund. Jest to jednak czas wystarczający, aby na przykład odbiornik wyposażony w RDS mógł odebrać nazwę stacji -  Stosunkowo prostsze od pojedynczych meteorów jest obserwowanie rojów meteorów. Wtedy procesy pojawiania się sygnału w odbiorniku są częstsze i co za tym idzie łatwiej jest (większe prawdopodobieństwo) je odebrać.

Odbiór - szczegóły
Pojedyncze meteory najłatwiej jest zaobserwować w godzinach rannych - najtrudniej wczesnym wieczorem. Położenie anteny ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie. W przypadku roju meteorów antena powinna być skierowana w kierunku prostopadłym do radiantu, w przeciwnym przypadku liczba rejestrowanych sygnałów może spaść nawet 25-krotnie. Dobrą (sprawdzoną) metodą na odebranie "odbitego" sygnału jest znalezienie kilku pasm po mniej więcej trzy-pięć dziesiątych megaherca w górnym paśmie UKF i sprawdzanie ich w okresie, w którym spodziewane są meteory. Górne pasmo (87,5-108 MHz) jest dobre ze względu na szerokie wykorzystywanie go zarówno w krajach europejskich jak i też w północnej części Afryki, problemem może być jedynie odnalezienie wolnych miejsc w gąszczu polskich stacji... Najczęściej "odbiciu" ulegają sygnały z dolnej części górnego pasma - mniej więcej od 87,5 do 95-96 MHz. W przypadku posiadania odbiornika z RDS-em łatwo można zidentyfikować odebraną stację (zazwyczaj sygnał jest wystarczająco silny, choć nie zawsze), a następnie odnaleźć w internecie na przykład miejsce w którym znajduje się jej antena nadawcza. W Polsce obserwuje się stacje m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Tunezji.

Inne przyczyny odbioru zagranicznych stacji
Nie każda zagraniczna stacja odebrana przy użyciu anteny kierunkowej jest stacją pochodzącą od meteorów. W przypadku czułego odbiornika i dobrej anteny sporą grupę stacji będą stanowić stacje naszych sąsiadów (Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy) odebranych bezpośrednio z silnych nadajników danych stacji. Meteory nie są też jedyną przyczyną jonizacji powietrza w górnych warstwach atmosfery. Długotrwałe odbiory stacji oddalonych o kilkaset (kilka tysięcy) kilometrów mogą być spowodowane powstaniem warstwy sporadycznej Es.

Źródło: www.radiopolska.pl

 

Copyright © 2004-2019 MIASTKO24.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i wykorzystanie w całości lub we fragmentach bez pozwolenia zabronione.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń drobnych i komentarzy Internautów.stat4u