Strona Główna arrow Aktualności arrow Pierwszy proboszcz Miastka wraca do swoich parafian
20 Lutego 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Euchariusz,
Eustachy,
Eustachiusz, Leon,
Ludmiła, Ludomiła,
Ostap, Siestrzewit
Do końca roku zostało 315 dni.
OGŁOSZENIA DROBNE
18.2.2019 18:10
Do wynajęcia mieszkane
18.2.2019 11:29
opony z felgami
16.2.2019 21:12
Działka budowlana Wołcza Mała!!!!
16.2.2019 18:19
Wynajmę mieszkanie
15.2.2019 09:32
Dom lub budynek gospodarczy.

>> WSZYSTKIE OGŁOSZENIA
>> DODAJ OGŁOSZENIE

 Uwaga! Publikując w naszym portalu ogłoszenie drobne, zobaczysz je również we wtorkowej Gazecie Miasteckiej!

Menu główne
Strona Główna
Aktualności
Fotogaleria
Ogłoszenia Drobne
Reklama
Kontakt
Księga Gości
Linki
INFORMATOR GMINNY
Informator Miejski
Plan Miastka
Plan Gminy Miastko
Dyżury Aptek
Rozkład PKS
Rozkład PKP
Kamery On-Line
Pierwszy proboszcz Miastka wraca do swoich parafian PDF Drukuj Email
Napisany przez Administrator, z 30-03-2011 15:16

 W sobotę, 9 kwietnia o godz. 12:00 na cmentarzu komunalnym w Miastku odbędzie się uroczystość powtórnego pochówku ks. Jana Karnickiego (1908-1970) - pierwszego proboszcza na ziemi miasteckiej, który w latach 1945-1962 pracował w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku. Tuż po zakończeniu obrzędów pogrzebowych o godz. 13:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na „Zatorzu”, będzie sprawowana Msza Święta koncelebrowana w intencji Pierwszego Proboszcza Miastka i jego Ojca – Antoniego. Dzięki powołanemu komitetowi honorowemu doczesne szczątki ks. Jana Karnickiego zostaną przeniesione do Miastka z cmentarza parafialnego w Ostrożanach.

- W duchu Roku Kapłańskiego 2009-2010, jako kapłani – duchowi synowie spuścizny ks. Jana Karnickiego, powołaliśmy Komitet Honorowy w celu sprowadzenia ciała ks. Jana Karnickiego do Miastka w składzie: ks. kanonik Ryszard Łopaciuk, dziekan dziekanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący komitetu; ks. kanonik Józef Domińczak, wicedziekan miastecki, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Miastku; ks. kanonik Ludwik Musiał, dawny wikariusz i proboszcz miastecki; ks. prałat Ireneusz Maraszkiewicz; ks. dr Ireneusz Blank; ks. lic. teol. Piotr Flis; ks. dr Wojciech Wójtowicz i ks. Piotr Zieliński, sekretarz. Skierowaliśmy, za pośrednictwem Kurii Biskupiej w Koszalinie, pismo do biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza z porśbą o zezwolenie na przeniesienie doczesnych szczątków ks. Jana Karnickiego z cmentarza parafialnego w Ostrożanach do Miastka. Z wielką radością i wzruszeniem przyjęliśmy wiadomość o pozytywnej odpowiedzi księdza biskupa – mówi ks. Ryszard Łopaciuk, Dziekan Dziekanów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i przewodniczący komitetu honorowego.

- Po prawie pięćdziesięciu latach Pierwszy Proboszcz Miastka powróci do swoich parafian i spocznie w grobowcu razem ze swoim śp. Ojcem Antonim Karnickim. Kiedy w lutym 1962 r. ks. Jan pisał o śmierci swego ojca w kronice parafialnej, zaznaczył, że pogrzeb na miasteckim cmentarzu dał okazję do wielkiej manifestacji uczuć kapłanów (przybyło ich wtedy 22) i wiernych dla śp. Ojca kapłana. Wierzymy, że powrót ks. Jana do Miastka przyczyni się wśród duchownych i wiernych do jeszcze większego dziękczynienia Bogu za dar pierwszego proboszcza – budowniczego Kościoła duchowego i materialnego. Dla nas, dla kapłanów i wiernych Miastka oraz okolic, takim przewodnikiem był i jest ks. Jan Karnicki. Pierwszy Miastecki Proboszcz – przez chrzty, śluby, pogrzeby, sprawowanie Eucharystii, przez sakrament pokuty i pojednania, przez głoszone Słowo Boże, uczestniczył w życiu wszystkich wierzących pierwszych mieszkańców tej ziemi jako jedyny kapłan na tym terenie. Pragniemy odnowić tę więź z pierwszym proboszczem, z ojcem parafii miasteckich.

Zapraszamy Duchowieństwo, Wiernych Miastka i wszystkich ludzi dobrej woli na uroczystości powtórnego pochówku ks. Jana Karnickiego. Niech to będzie nasze wspólne dziękczynienie Bogu za dar wiary ludu miasteckiego, któremu w pierwszych latach powojennych przewodził duchowo ks. Jan Karnicki - dodaje ks. Ryszard Łopaciuk.


Zacytuj ten artykuł na swojej stronie Drukuj Wyślij email

Komentarze użytkowników (3)
Wystawiony przez Radosna wiadomość, z 05-04-2011 21:37,
1. Radosna wiadomość
Nareszcie po tylu latach wraca nasz Ksiądz, który był pionierem na Naszej Ziemi Miasteckiej tuż po wojnie. Szkoda, że nie spoczął tutaj zaraz po śmierci, ale jak to się mówi "lepiej późno niż wcale"-nie chcę się tutaj rozpisywać, bo wszystko jest dokładnie napisane przez dobrych ludzi na forum http://forum.gp24.pl/miastko- f8/. Smuci mnie, że ze starego kościoła proboszcz nie powiedział nic w ogłoszeniach. Czyżby go nie lubił? Tak czy innaczej Marcinie, "spocząć obok ojca", który jest pochowany w Miastku było ostatnią wolą zmarłego więc NA PEWNO nikomu się nie nudzi.
 
» Poinformuj administratora o tym komentarzu
» Odpowiedz na komentarz...

Wystawiony przez Pancek, z 04-04-2011 16:46,
2. Dobra inicjatywa!!!
Nadejszła wiekopomna chwiła... 
A tak na poważnie, to bardzo dobrze się stało, że ks. Karnicki wraca do Miastka. Kościół wita Go jak najbardziej, tylko jego następca okazał się niegodnym tego. Może i lepiej, po co jeszcze jakieś złe emocje. Najważniejsze, że po tylu latach ks. Jan spocznie wśród swoich. 
Wyrazy uznania i szacunku dla ks. kanonika wicedziekana Józefa Domińczaka. Widać, że nie boi się mruczącego niedźwiedzia z zza miedzy. Więcej takich inicjatyw.
 
» Poinformuj administratora o tym komentarzu
» Odpowiedz na komentarz...

Wystawiony przez Ulisia, z 03-04-2011 20:48,
3. Pierwszy Proboszcz wraca do Miastka.
Cieszę się bardzo,że Kś.Proboszcz Jan Karnicki wraca do Miastka,ale jest mi ogromnie przykro,że nie wita Go Kościół w którym służył i dla którego ufundował obraz Sw.Judy Tadeusza.Byłam b.mała,miałam pięć lat,ale pamiętam również Pana Antoniego Karnickiego,którego nazywałam swoim dziadkiem.Pamiętam również ,ze dziadek był niewidomy.Ksiądz Jan chciał być pochowany koło swojego ojca i miał obok Niego zajęte miejsce i wreszcie się doczekał,że spocznie koło swojego ojca.
 
» Poinformuj administratora o tym komentarzu
» Odpowiedz na komentarz...
» Zobacz wszystkie 1 odpowiedzi

Dodaj swój komentarzmXcomment 1.0.4 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
MIASTKO - AKTUALNOŚCI LOKALNE
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Copyright © 2004-2019 MIASTKO24.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i wykorzystanie w całości lub we fragmentach bez pozwolenia zabronione.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń drobnych i komentarzy Internautów.stat4u